Pohádka O perníkové chaloupce

pohadky-pernikova-chaloupka-bannerv

Jeníček a Mařenka pocházeli z chudé rodiny dřevorubce. Obecně má pohádka O perníkové chaloupce mnoho verzí. Vyskytuje se i pod jinými názvy. Některé verze říkají, že děti zůstaly v lese po té, co se zatoulaly a usnuly, jiná verze zas vypráví, že tam byly zavedeny kvůli zlé maceše. Také to, jak se dostaly k perníkové chaloupce a pak domů se různí. První dochovaný zapsaný příběh pochází z pera Giambattisty Basilea, později bratří Grimmů.

Podle Grimmů (Honzíček a Grétička) chtěla Baba děti upéct, chaloupku našly díky ptáčkovi

Baba děti vlákala do chaloupky, tam je chtěla vykrmit a upéct. Nakonec v peci skončila baba. Maruška jí tam strčila, když se baba do ní nakláněla. Na cestě domů jim pomáhala kachnička.

Verze od Boženy Němcové (O perníkové chaloupce) a "Kdopak mi to loupá perníček?".

V této verzi pohádky lezla na strom a světýlko viděla Maruška. Rozdíly lze najít i v tom kdo nebo co jim nakonec pomohlo. Verze od Boženy Němcové vypráví o tom, že děti od chaloupky utekly a aby je nechytil zlý dědek jim pomohla paní, která dělala před dědkem hluchou. Děti se pak dostaly zpět k otci a macecha utekla. Právě zlý dědek pronesl známou větu: "Kdopak mi tu loupá perníček?"

Hrubín píše o ztraceném tatínkovi a myslivci.

Další známý český pohádkář František Hrubín, poslal do lesa samotného tatínka. Ten se nevracel domů a děti ho šly hledat. Zachránil je myslivec, který poslal dědka s bábou na opačnou stranu než běžely děti.

 

Krom této verze pohádku František Hrubín i přebásnil:

“Odkud ten náš holub letí?”

“Letím z lesa, milé děti, vrkú, vrkú,vrkú.

“Cos tam viděl, holoubku?

“Perníkovou chaloupku u černého smrku.”

“Viděls také Mařenku?”

“Jakpak by ne, holenku! Viděl jsem ji, s Jeníkem krmili se perníkem.”

“A když z okna na zahradu vystrčila baba bradu, nebáli se, holoubku?”

“Kdepak! Zamkli chaloupku na cukrový klíč –  a už byli pryč!”

 

Kde se vzala u nás nejznámější verze, kdy na strom leze Jeníček a kde dětem baba ukazuje jak se sedí na lopatě a ty jí pak strčí i s lopatou do pece, se mi dohledat nepovedlo. 

 

 

jenicek-a-marenka-samolepka-na-zed detsky-obrazek-pohadka-o-pernikove-chaloupce

drevorubec-samolepka-na-zed sada-samolepek-na-zed-myslivec

Provozovatel eshopu: Lenka Kadlíková, IČO: 05357209, nejsme plátci DPH

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení