Návod jak nalepit samolepku na zeď

Příprava stěny je důležitější než si myslíte

Aby se vám samolepka nejen dobře lepila, ale i sundávala, je třeba zajistit aby barva na zdi byla dostatečně kompaktní neměla sklon k loupání. Zeď po malování musí minimálně týden schnout, jinak samolepka  může jít dolů i s barvou. Pokud máte umyvatelnou zeď napište si nejdříve o vzorek a vyzkoušejte jak drží. Některé barvy, zejména ty s velkým podílem latexu mají se samolepkami obecně problém.

Dvakrát měř, jednou řeš

Nejdříve si dobře promyslete, kam a v jaké poloze chcete samolepící dekorace na stěnu nalepit. Pokud máte složitější motiv tak vám výborně poslouží malířská maskovací páska. Máte-li motiv složený z několika částí, doporučujeme si je nejprve nastříhat a nanečisto na zdi rozvrhnout – provizorně je přilepit na místo malířskou páskou. Malířská páska nepoškodí malbu a vy získáte představu jak bude samolepka v prostoru vypadat. Pokud jste si již definitivně jisti umístěním, udělejte si na zdi například obyčejnou měkkou tužkou značky a samolepku ze zdi sundejte.

Přenášecí fólie pro snazší lepení samolepky

Malé jednoduché motivy jednoduše sundáte  z podkladového papíru a nalepíte na místo. Pokud jste si vybrali složitější motiv, tak je na něm již z výroby nalepená speciální přenášecí folie. Samolepku i s přenášecí folií opatrně sloupneme z podkladového „voskového“ papíru a v kuse nalepíme na stěnu. Celou samolepku důkladně přihladíme, ideální je to například pomocí speciální stěrky. Až po důkladném přihlazení opatrně přenášecí folii z motivu a ze stěny odstraníme.

Větší nebo samolepky na zeď lepíme podobně jako tapety

Velké samolepky je lépe lepit podobně jako klasické samolepící tapety ve dvou lidech. Tedy odlepit jen část podkladové foĺie a samolepku s přenášecí folií přichytit na zeď. Pokud se stane, že se samolepka nepřichytí k průhledné přenášecí folii, je nutné ji něčím, třeba kreditní kartou, ještě uhladit. Část dekorace, na které je stále podkladová fólie trošičku zvednout. Podkladovou folii postupně sundávat a zároveň odkrytou část samolepky nalepit na stěnu. S lepením je potřeba postupovat opatrně a pečlivě, jinak hrozí, že Vám pod folií vzniknou vzduchové bubliny. V případě lepení větších motivů je lepší, pokud se na práci podílejí dvě osoby – jedna drží zatím nenalepenou část samolepky a kontroluje správnou pozici na stěně, druhá přihlazuje.

Vznikly mi bubliny

Pokud se Vám přesto stane, že při lepení vznikne bublinka, jsou možné dva postupy jak problém vyřešit. Jedním z nich je samolepku ze stěny opatrně odlepit až nad část s bubinkou, srovnat a nalepit znovu. Tento postup platí především pro velké bubliny, případně samozřejmě i pro případ že část motivu na stěnu nalepíte špatně. Jestliže ale jde jen o malou bublinku, zcela stačí jí jen opatrně propíchnout (například špendlíkem nebo špičkou skalpelu), vytlačit vzduch a uhladit.

Mám hrbolatou zeď

Pokud nemáte úplně hladkou zeď, doporučujeme na uhlazení použít chlupatý míček, například tenisový a několikrát po samolepce přejet. Samolepka tak přilne k povrchu. Pro jistotu nám napište o vzorek. U velm ihrbolatých zdí se může stát, že ani toto nepomůže.  

Samolepka mi ani po opakovaném přihlazení nedrží

Ujistěte se, že nemáte na zdi barvu s vysokým procentem latexu, tedy vysoce omyvatelnou barvu. Na těchto barvách nedrží podstatě žádné samolepky z folií, které jsou opatřené lepidly, které nepoškodí zeď. Zkuste samolepku nahřát fénem. Pokud ani to nepomůže, kupte lepidlo na tapety a použijte ho na přilepení samolepky. Mnohdy pomůže samolepku potřít penetrací na zeď.

Samolepky na zeď Pieris jsou vyrobené z kvalitní vinylové fólie, určené přímo k nalepení na stěnu. Jednotlivé motivy jsou do ní vyřezány a mají díky tomu na rozdíl například od tisku vždy zcela ostré a nerozmazané okraje.