Pohádka O perníkové chaloupce

Obecně má pohádka O perníkové chaloupce mnoho verzí. Jeníček a Mařenka pocházeli z chudé rodiny dřevorubce.  Vyskytuje se i pod jinými názvy. Některé verze říkají, že děti zůstaly v lese po té, co se zatoulaly a usnuly, jiná verze zas vypráví, že tam byly zavedeny kvůli zlé maceše. Také to, jak se dostaly k perníkové chaloupce a pak domů se různí. První dochovaný zapsaný příběh pochází z pera Giambattisty Basilea, později bratří Grimmů.

Podle Grimmů (Honzíček a Grétička) chtěla Baba děti upéct, chaloupku našly díky ptáčkovi

Baba děti vlákala do chaloupky, tam je chtěla vykrmit a upéct. Nakonec v peci skončila baba. Maruška jí tam strčila, když se baba do ní nakláněla. Na cestě domů jim pomáhala kachnička.

Verze od Boženy Němcové (O perníkové chaloupce) a "Kdopak mi to loupá perníček?".

V této verzi pohádky lezla na strom a světýlko viděla Maruška. Rozdíly lze najít i v tom kdo nebo co jim nakonec pomohlo. Verze od Boženy Němcové vypráví o tom, že děti od chaloupky utekly a aby je nechytil zlý dědek jim pomohla paní, která dělala před dědkem hluchou. Děti se pak dostaly zpět k otci a macecha utekla. Právě zlý dědek pronesl známou větu: "Kdopak mi tu loupá perníček?"

Hrubín píše o ztraceném tatínkovi a myslivci.

Další známý český pohádkář František Hrubín, poslal do lesa samotného tatínka. Ten se nevracel domů a děti ho šly hledat. Zachránil je myslivec, který poslal dědka s bábou na opačnou stranu než běžely děti.

 

Krom této verze pohádku František Hrubín i přebásnil:

“Odkud ten náš holub letí?”

“Letím z lesa, milé děti, vrkú, vrkú,vrkú.

“Cos tam viděl, holoubku?

“Perníkovou chaloupku u černého smrku.”

“Viděls také Mařenku?”

“Jakpak by ne, holenku! Viděl jsem ji, s Jeníkem krmili se perníkem.”

“A když z okna na zahradu vystrčila baba bradu, nebáli se, holoubku?”

“Kdepak! Zamkli chaloupku na cukrový klíč –  a už byli pryč!”

 

Kde se vzala u nás nejznámější verze, kdy na strom leze Jeníček a kde dětem baba ukazuje jak se sedí na lopatě a ty jí pak strčí i s lopatou do pece, se mi dohledat nepovedlo.